Skip to content

201-203 Washington St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block69
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,800
40%
Improvement Value:$495,200
60%
Total Assessment$825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,375+2.0%
2024$30,756-4.3%
2023$32,150-1.7%
2022$32,718+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 20230, Page 68997

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 12416, Page 4652

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5121, Page 601

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4945, Page 787