Skip to content

620 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block701
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,054
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$206,800
85%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+2.0%
2024$9,108-0.2%
2023$9,122-1.7%
2022$9,283+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 12178, Page 2658

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6330, Page 882

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6030, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5528, Page 224