Skip to content

363 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1921

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block701
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
23%
Improvement Value:$122,500
77%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.0%
2024$5,965-0.2%
2023$5,974-1.7%
2022$6,080+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,670DeedBook 20230, Page 74538

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12261, Page 703

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12231, Page 8939

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 6348, Page 888

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5544, Page 228

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5121, Page 174

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5013, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1921