Skip to content

644 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block701
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
26%
Improvement Value:$93,800
74%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+2.0%
2024$4,757-0.2%
2023$4,765-1.7%
2022$4,849+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 6267, Page 271

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6041, Page 498

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4454, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1927