Skip to content

581-583 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$162,555
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block715
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
29%
Improvement Value:$129,000
71%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.0%
2024$6,759-0.2%
2023$6,770-1.7%
2022$6,889+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,555

To:

Sq Ft2,252DeedBook 5806, Page 770

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5540, Page 583

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5240, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1927