Skip to content

203-205 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block719
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,568
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
14%
Improvement Value:$285,100
86%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+2.0%
2024$12,392-0.2%
2023$12,412-1.7%
2022$12,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft5,568DeedBook 6211, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1912