Skip to content

77-79 Delavan Ave

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 19, 2004

Property Information

Block721.01
Lot63.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,725
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
9%
Improvement Value:$252,600
91%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,588+2.0%
2024$10,379-0.2%
2023$10,395-1.7%
2022$10,579+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft4,725DeedBook 6047, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2003