Skip to content

577-579 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block721
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description43 X 100
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,720
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
9%
Improvement Value:$245,800
91%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+2.0%
2024$10,069-0.2%
2023$10,086-1.7%
2022$10,264+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft4,720DeedBook 5979, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5930, Page 56