Skip to content

581-583 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block721
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
9%
Improvement Value:$246,900
91%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+2.0%
2024$10,110-0.2%
2023$10,127-1.7%
2022$10,306+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft4,908DeedBook 20201, Page 10641

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,958DeedBook 20180, Page 56116Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft2,958DeedBook 20161, Page 1587Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6172, Page 128

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 6049, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5930, Page 27