Skip to content

27-29 Seabury St

Newark, NJ 07104

Built 2004

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block723
Lot11.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
8%
Improvement Value:$265,900
92%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+2.0%
2024$10,807-0.2%
2023$10,825-1.7%
2022$11,016+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$271,350
DeedBook 12331, Page 9781

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6147, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 2004