Skip to content

6 Seabury Ct

Newark, NJ 07104

Built 2007

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block723
Lot11.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,246
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
6%
Improvement Value:$452,200
94%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,228+2.0%
2024$17,868+60.2%
2023$11,153-1.7%
2022$11,351+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft5,246DeedBook 20220, Page 4868

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 12103, Page 1925

Property Built

Built

Year Built: 2007