Skip to content

1857-1881 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block724
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,354,000
47%
Improvement Value:$1,525,900
53%
Total Assessment$2,879,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,523+2.0%
2024$107,363-0.2%
2023$107,535-1.7%
2022$109,436+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 4931, Page 290