Skip to content

620 Summer AveNewark, NJ 07104

Built 1996

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block735
Lot1.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
13%
Improvement Value:$178,000
87%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+2.0%
2024$7,654-0.2%
2023$7,666-1.7%
2022$7,801+27.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20190, Page 37231

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5456, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1996