Skip to content

211 Woodside AveNewark, NJ 07104

Built 1996

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 20, 2004

Property Information

Block735
Lot1.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
18%
Improvement Value:$133,000
82%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,134+2.0%
2024$6,013-0.2%
2023$6,023-1.7%
2022$6,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6105, Page 99

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5454, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1996