Skip to content

211-213 Elwood Ave

Newark, NJ 07104

Built 1905

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 6, 2000

Property Information

Block738
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
18%
Improvement Value:$266,300
82%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402+2.0%
2024$12,157+30.9%
2023$9,290-1.7%
2022$9,454+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 5688, Page 410

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5004, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1905