Skip to content

257-261 Elwood Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block741
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
30%
Improvement Value:$154,800
70%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.0%
2024$8,231+119.7%
1998$3,747+5.7%
1997$3,544+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 20230, Page 41955

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,472DeedBook 20230, Page 340Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5371, Page 905

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4714, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1926