Skip to content

715-717 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1932

Last Sale Price
$148,600
Last Sale Date
Jul 19, 1993

Property Information

Block741
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,823
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
36%
Improvement Value:$126,700
64%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+2.1%
2024$7,176-0.2%
2023$7,188-1.8%
2022$7,320+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,600

To:

Sq Ft2,823DeedBook 5272, Page 318

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4661, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1932