Skip to content

723-725 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block741
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
36%
Improvement Value:$126,900
64%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+2.0%
2024$7,434-0.2%
2023$7,446-1.7%
2022$7,577+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,200
DeedBook 5283, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1918