Skip to content

727-729 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block741
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
32%
Improvement Value:$154,000
68%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+2.0%
2024$8,444-0.2%
2023$8,458-1.7%
2022$8,607+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5404, Page 795

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4772, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1912