Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
252-262 Heller Pkwy
Newark, NJ 07102
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2004
Property Information
Block748.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$480,000
36%
Improvement Value:$852,900
64%
Total Assessment$1,332,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $50,690 | +2.0% |
| 2024 | $49,691 | -0.2% |
| 2023 | $49,770 | -1.7% |
| 2022 | $50,650 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.