Skip to content

895-903 Franklin Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block750
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
44%
Improvement Value:$344,200
56%
Total Assessment$619,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,548+2.0%
2024$23,084-0.2%
2023$23,121-10.5%
2022$25,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,060DeedBook 12413, Page 9646

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5338, Page 577

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4765, Page 289