Skip to content

96 Forest Hill Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block753
Lot15
QualifierC3201
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage7.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
45%
Improvement Value:$34,000
55%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,358+2.0%
2024$2,311+519.0%
2023$373-65.4%
2022$1,079+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900