Skip to content

96 Forest Hill Pkwy(Unit C3305)Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block753
Lot15
QualifierC3305
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage510
Acreage7.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
58%
Improvement Value:$35,700
42%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,259+2.0%
2024$3,195+755.6%
2023$373-65.4%
2022$1,079+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft510DeedBook 20210, Page 46013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12075, Page 2889

Property Built

Built

Year Built: 1900