Skip to content

681-683 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block760
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,996
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
29%
Improvement Value:$130,000
71%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+2.0%
2024$6,796-0.2%
2023$6,807-1.7%
2022$6,927+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,996DeedBook 12165, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1928