Skip to content

708-710 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block761
Lot47.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
10%
Improvement Value:$213,500
90%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+2.0%
2024$8,865-0.2%
2023$8,879-1.7%
2022$9,036+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6036, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5588, Page 160