Skip to content

51 Grafton AveNewark, NJ 07104

Built 2006

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block772
Lot43.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,855
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
12%
Improvement Value:$262,800
88%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,405+2.0%
2024$11,180-0.2%
2023$11,198-1.7%
2022$11,396+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft4,855DeedBook 20240, Page 49012

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,065DeedBook 20180, Page 69564Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12010, Page 5418

Property Built

Built

Year Built: 2006