Skip to content

70-72 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block773
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,094
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
12%
Improvement Value:$237,200
88%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,287+2.0%
2024$10,084-0.2%
2023$10,100-1.7%
2022$10,279+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,094DeedBook 20200, Page 12752Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,094DeedBook 20170, Page 87621Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 5915, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 2002