Skip to content

29-31 Halleck StNewark, NJ 07104

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block773
Lot39.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
12%
Improvement Value:$268,100
88%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,588+2.0%
2024$11,359-0.2%
2023$11,378-1.7%
2022$11,579+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6198, Page 432

Property Sale

Sale
$300,500
DeedBook 5849, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 2001