Skip to content

49 Halleck St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 12, 2013

Property Information

Block776
Lot42.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
17%
Improvement Value:$167,700
83%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+2.0%
2024$7,568-0.2%
2023$7,580-1.7%
2022$7,714+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 12445, Page 2342

Property Built

Built

Year Built: 1999