Skip to content

55 Halleck St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block776
Lot42.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
18%
Improvement Value:$167,700
82%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+2.0%
2024$7,639-0.2%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12343, Page 2413

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6157, Page 839

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5984, Page 890

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5637, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1999