Skip to content

771 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1988

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block776
Lot5
QualifierC1303
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class33
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$63,400
76%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,172+2.0%
2024$3,109-0.2%
2023$3,114-1.7%
2022$3,169+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft998DeedBook 20220, Page 64140

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12176, Page 8729

Property Built

Built

Year Built: 1988