Skip to content

767 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1988

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block776
Lot5
QualifierC6103
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class33
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$60,000
75%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,042+2.0%
2024$2,982-0.2%
2023$2,987-1.7%
2022$3,040+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft986DeedBook 20230, Page 5403

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 20170, Page 55724

Property Built

Built

Year Built: 1988