Skip to content

761 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1913

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block778
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,513
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
8%
Improvement Value:$272,200
92%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,219+2.0%
2024$10,998-24.6%
2023$14,589+110.4%
2022$6,935+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,513DeedBook 20201, Page 22362

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12078, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1913