Skip to content

731-733 Ridge StNewark, NJ 07104

Last Sale Date
Oct 1, 1993

Property Information

Block780
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$4,377+1.8%
2006$4,301+51.9%
1995$2,832+1.5%
1994$2,789+5.1%
Property History

No events match the selected filters.