Skip to content

824-828 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2007

Property Information

Block784
Lot45.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
23%
Improvement Value:$192,000
77%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,488+2.0%
2024$9,301-0.2%
2023$9,316-1.7%
2022$9,481+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5905, Page 659

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5674, Page 408

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5543, Page 268

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5017, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1900