Skip to content

25 Branch Brook Pl

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$959,973
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block788
Lot39
QualifierC4302
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage575
Acreage7.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
47%
Improvement Value:$31,700
53%
Total Assessment$60,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,286+2.0%
2024$2,241-0.2%
2023$2,244-1.7%
2022$2,284+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$959,973

To:

Sq Ft575DeedBook 20180, Page 33201

Property Built

Built

Year Built: 1900