Skip to content

57 Branch Brook Pl

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$975,456
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block788
Lot39
QualifierC8306
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage745
Acreage7.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
41%
Improvement Value:$40,700
59%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,628+2.0%
2024$2,576-0.2%
2023$2,580-1.7%
2022$2,626+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,456

To:

Sq Ft745DeedBook 20180, Page 33211

Property Built

Built

Year Built: 1900