Skip to content

333-335 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1953

Last Sale Date
May 9, 1998

Property Information

Block803
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description1SF2UG.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
29%
Improvement Value:$140,100
71%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+2.0%
2024$7,367-0.2%
2023$7,378-1.7%
2022$7,509+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4691, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1953