Skip to content

738 Highland AveNewark, NJ 07104

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block809
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
22%
Improvement Value:$157,200
78%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+2.0%
2024$7,531-0.2%
2023$7,543-1.7%
2022$7,676+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5751, Page 226

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4752, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1968