Skip to content

887 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1997

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block813
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,621
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,600
16%
Improvement Value:$231,100
84%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+2.0%
2024$10,204-0.2%
2023$10,220-1.7%
2022$10,401+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft4,621DeedBook 5470, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1997