Skip to content

853-855 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Church/Charitable

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 10, 1994

Property Information

Block814.01
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
40%
Improvement Value:$185,900
60%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$3,329+4.6%
2005$3,182-52.8%
2004$6,737+0.0%
2003$6,737+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5327, Page 4