Skip to content

786-802 Summer Ave(Unit C2308)Newark, NJ 07104

Built 1987

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block815.01
Lot28
QualifierC2308
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage916
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft916DeedBook 20220, Page 71751

Property Sale

Sale
$111,300
DeedBook 6154, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1987