Skip to content

155-157 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block815.01
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,060
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
13%
Improvement Value:$236,700
87%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+2.0%
2024$10,088-0.2%
2023$10,104-1.7%
2022$10,283+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4595, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1930