Skip to content

397-405 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1929

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block815.01
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,146
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
11%
Improvement Value:$242,200
89%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+2.0%
2024$10,181-0.2%
2023$10,198-1.7%
2022$10,378+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$358,000

To:

Sq Ft4,146DeedBook 12551, Page 4431

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5144, Page 339

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4673, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1929