Skip to content

69-71 Winthrop St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block818
Lot44.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage2999.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
14%
Improvement Value:$162,000
86%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+2.0%
2024$7,057-0.2%
2023$7,068-1.7%
2022$7,193+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft2,596DeedBook 12472, Page 6979

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6057, Page 299

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5610, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1999