Skip to content

77 Winthrop St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block818
Lot44.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
14%
Improvement Value:$167,500
86%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+2.0%
2024$7,262-0.2%
2023$7,274-1.7%
2022$7,402+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,596DeedBook 5608, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1999