Skip to content

388 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block819
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
17%
Improvement Value:$173,300
83%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+2.0%
2024$7,751+48.8%
2023$5,209-1.7%
2022$5,301+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 6232, Page 873

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5807, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1910