Skip to content

2013-2075 Mccarter HwyNewark, NJ 07104

Built 2023
Vacant Land

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block825
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage10.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,376,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,521,200+1108.4%
2024$125,887+111.5%
2023$59,535-1.7%
2022$60,587+1.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$124,000

To:

DeedBook 20221, Page 1703

Property Sale

SaleMulti
$21,000,000
DeedBook 20211, Page 46706Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$8,000,000
DeedBook 12216, Page 2460