Skip to content

9-11 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1928
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block833.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,179
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
18%
Improvement Value:$126,400
82%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868+2.0%
2024$5,752-0.2%
2023$5,762-1.7%
2022$5,863+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6105, Page 631

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5746, Page 702

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5490, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1928