Skip to content

12 North End Ter

Newark, NJ 07104

Built 1997

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block833.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
14%
Improvement Value:$143,500
86%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+2.0%
2024$6,207-0.2%
2023$6,217-1.7%
2022$6,327+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 20240, Page 1092

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5730, Page 636

Property Sale

Sale
$12,000

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$12,000

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4807, Page 848